Uyku Düzeni

uyku düzeni

Uyku Düzeni
      Öncelikle uykunun hayatımızda gerekli olduğunu ve bunun içinde hergün uyumamız gerektiğini unutmamalıyız. Öyle ki belki de hayatımızın 3te 1 veya 4te 1’ini uykuya harcıyoruz.
Birinci olarak herhangi bir uzmanın size söylediği veya biryerlerden duyma günde şu kadar saat uyumalısın sözü büyük bir yanlıştır. Çünkü her insan aynı seviye de uykuya ihtiyaç duymaz. Kimilerinin daha çok boş vakti olurken kimilerininde çalışma saatleri çok daha yoğun olabilir. İnsanların uykuya ihtiyaçlarını da bu sebeple pek ölçemezler. İş hayatına uygun şekilde uykusunu ayarlarlar. İkinci olarak işimizin olduğu günler erken kalkarak yani az uyuyarak geçirdiğimiz geceler için haftasonlarında yani tatil günlerinde fazla uyumak da hatalı bir davranıştır. İnsanların uyku düzeni denildiği gibi kendilerini bir düzene sokup ne gün olursa olsun tatil veya yoğun bir gününüz aynı saatte yatıp aynı saatte kalkması vücudu açısından faydalı olacaktır.
Sırada uyku saatimizin süresine gelelim. Aslında bunda ad bir sınırlama koymamız çok doğru şekilde olacaktır. Çok extreme değerler olmadığı sürece uykunuzun süresinden memnunsanız diyeceğimiz birşey yok. Fakat uyku süresi insanlarda 5.5 ile 8 saat arasında olmalıdır ki sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürelim.
Bunlara riayet ettikten sonra sırada bunlara nasıl uyarız sorusu geliyor. Çok basit zaten işe aynı saatte gittiğiniz için kalkma saatlerinde bir sorun oluşmayacak. Sadece uykumuzun gelmesi konusu biraz can sıkıyor. Peki bunun için ne yapmalıyız. Benim önerim Akşam 18.00’dan sonra çay veya kahve tüketmememiz. Bunları tüketmemiz uykumuzu olumsuz yönde etkiler ve yatağa yattıktan sonra uyuma süremizde değişiklik gösterir. Mesela normalde insanlar yatağa yattıktan sonra 10 ilâ 20 dakika içerisinde uykuya dalarlar. Fakat uyku saatinizin 2-3 saat evveline kadar kahve veya karbonhidratli birşeyler tükettiyseniz bu uykuya dalga sürenizi önemli ölçüde etkiler hatta uyutmaz sizi yataktan bile kaldırabilir. Çay, kahve konusunu geçtikten sonra ikinci saat sınırı da şudur. Saat 20.00 ‘den sonra ağır ana yemekleri tüketmemek. Tabiiki pıtlak mısır, tatlı yiyebilirsiniz. Ama akşam yemeğinizi bu saatten sonra yapmamanızı tavsiye ederim.
İyi uykular..
Uyku Düzeni

Bu yazı 11.12.2011 17:03 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Selman, sitemizde 11 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir