Mehmet Erdem

Mehmet Erdem

Mehmet ErdemMehmet Erdem, 1978 yılında Manisa’da doğdu.

Öğretmen bir annenin ziraat mühendisi bir babanın oğlu.

Başarılı bir öğrenci olan Mehmet Erdem, lise eğitimini ülkemizin prestij sahibi liselerinden İzmir Fen Lisesi’nde tamamladı.

Lise sonrasında da Mehmet Erdem, Boğaziçi Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Babasının klarnet, dayısının ise bağlama çalmasının da büyük etkisiyle küçük yaşlardan beri müziğe ciddi bir ilgisi bulunan Mehmet’in ilk çaldığı entstüman (annesinin çalıştığı öğretmen lisesindeki enstrümanın mandolin olması sebebiyle) mandolin.

Mehmet Erdem’in profesyonel müzik hayatı ise üniversite yıllarında Kardeş Türküler’de ud ve bağlama çalması ile başlamış.

Şimdilerde yerli Tom Waits ve Türkiye’nin Leonard Cohen’i olarak adından sıkça bahsedilen Mehmet Erdem, bu benzerliği Türkiye’de alt frekansta müzik yapan çok sanatçı olmamasına bağlıyor.

2012 yılında ilk albümü olan “Herkes Aynı Hayatta” ile büyük bir çıkış yaptı.

Sony Music etiketiyle müzik marketlerde yerini alan “Herkes Aynı Hayatta” albümü öncesinde de aslında hemen hemen herkes Mehmet Erdem’i farkında olmasa da tanıyordu.

Çünkü Mehmet Erdem “Kalbim Seni Seçti , Leyla, ile Mecnun , Deli Deli Olma, Çalgı Çengi, Sınıf, Memleket Meselesi, Sizi Seviyorum, Polis, Avrupa Avrupa” gibi dizi ve filmlerin müziklerine imza atan kişi.

Herkes Aynı Hayatta isimli ilk piyasa albümündeki söz ve bestesi Sezen Aksu’ya ait “Hakim Bey” adlı şarkısı ile büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Mehmet Erdem, geçtiğimiz günlerde Deli Deli Olma filmi için hazırladığı müziklerle de Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Müziği dalında ödül alarak müzik kariyerinde başarılı adımlar atmaya devam ediyor.

Bu yazı 07.07.2012 15:41 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir