E-devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 26 Haziran 2014 tarihinden yapılan açıklamayla, bir süredir kurumun bilişim altyapısında devam eden çalışmalar neticesinde artık öğrenci belgesi alma işlemlerinin internet ortamına taşındığı ve e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınabileceği müjdelendi.

Özellikle kendi şehri dışında bir üniversitede eğitimine devam eden öğrenciler için büyük kolaylık sağlayan bu sistemden faydalanarak çevrimiçi olarak nasıl öğrenci belgenizi alabileceğinizi aşama aşama anlatalım.

Her şeyden önce e-devlete giriş için PTT merkezlerinden giriş şifresi almanız gerekmektedir.

Şifreniz yoksa size en yakın PTT merkezine, nüfus cüzdanınızla gidip 2 TL işlem ücreti karşılığında e-devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

Şifrenizi edindikten sonra, e-devletten öğrenci belgenizi çıkarmak için gerçekleştireceğiniz işlemler şu şekildedir:

  1. İlk olarak buraya tıklayıp Türkiye Cumhuriyet kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapın.
  2. Ardından üst menüde yer alan e-Hizmetler sayfasına gidin.
  3. Hizmetler sayfasının en altında Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı kategorisi içerisinden Öğrenci Belgesi Sorgulama bölümüne girin.
  4. Aktif Öğrencilik Listesi sayfası içerisinde öğrenci belgesi alabileceğiniz üniversiteler listelenecektir. Açıköğretim ve örgün öğretim programlarını aynı anda sürdüren öğrenciler gibi birden fazla üniversitede eğitimini sürdüren öğrenciler bu sayfada öğrenci belgesi alabilecekleri birden fazla kurum görebilirler.
  5. Öğrenci belgesi almak istediğiniz kurumun yanındaki Detay butonuna basın.
  6. Açılan sayfada öğrenci belgenizin sağ üst bölümündeki Dosyayı İndir butonuna basarak öğrenci belgenizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Not: Windows 7 ve önceki sürümleri kullanan bilgisayarlarda, indirdiğiniz belgeyi bilgisayarınızda açabilmeniz için Adobe Reader programı yüklü olmalıdır. Yüklü değilse burdan Adobe Reader programını edinebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı Adobe Reader ile açtıktan sonra Dosya menüsünün altındaki Yazdır butonuna basarak veya kısa Ctrl + P kısayolunu kullanarak öğrenci belgenizi yazdırabilirsiniz.

Bu yazı 21.09.2014 2:35 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir