Çay İçmek Harareti Alır Mı?

Çay İçmek Harareti Alır Mı?

Türk insanının vazgeçilmez içeceklerinden çay, ülkemizin hangi bölgesinde olursanız olun şüphesiz en çok tüketilen sıcak içeceklerin başında yer alıyor.
Kışın “Sıcak sıcak iç de, için ısınsın”yazın da “Bir bardak çay iç hararetini alır” deyip mevsimlere meydan okuyarak bolca çay içiliyor.
Peki sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği yaz günlerinde, dışardaki ateş gibi havaya rağmen üstüne sıcak çay içmek gerçekten harareti alır mı?

Bilimsel açıklamalarda, zaten sıcak olan vücuda bir de sıcak çay içerek ekleyeceğiniz aşırı ısıyla, sizi hızlıca terlemeye yönelteceği ve bu terleme sonucunda da ısı ve sıvı kaybı sonrası rahatlatacağı belirtiliyor.
Yani dışardaki sıcak havaya aldırmadan, üstüne bir de sıcak çay içtiğinizde terleme esnasındaki boğucu ve yoğun sıcaklıktaki birkaç dakikayı atlatırsanız; bir süre sonra rahatlatacağı söyleniyor.

Çay Harareti Alır (Karikatür)

Ben bu genel görüşe katılmayan, sıcağa sıcakla yaklaşınca iyice çekilmez hale geldiğini düşünenlerdenim.
Ve çay tiryakisi değilseniz yaz günlerinde sıcak içecekler yerine soğuk içecekleri, çay tiryakisiyseniz de soğuk çay (ice tea) ürünlerini tercih etmenizin sıcak bir çayı içmekten daha fazla rahatlatıcı etkisinin olduğunu düşünüyorum.
Çayın harareti aldığı, belki de çay satışlarını 4 mevsim dengede tutmak için nesilden nesile aktarılan bir asparagastır.
Her şey mevsiminde güzel.
Kışın dondurma yenmediği gibi, konforuna düşkün birinin sıcakta da sıcak çay içmemesi gerekir.

Tabii ki seçim sizin. Ama bir gerçek de var ki 🙂

Esmiyor (Aydemir Akbaş)

Bu yazı 31.07.2015 4:06 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir