Casper Türk Malı Mı?

Casper Türkiye

Şu sıralar tablet modelleri ile gündemde olan Casper firması, ürünlerinin fiyatları, satış & servis ağından dolayı ülkemizde yaygın olarak tercih ediliyor.

Firma hakkında merak edilen bir konu da Casper’ın Türk malı mı yoksa farklı bir ülkeye mi ait olduğu.

 

Casper, genel merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan, şu an Türkiye’nin yanısıra tüm dünyaya satış yapan bir Türk firmasıdır.

Şirketin kuruluşu ise bilgisayar mühendisi 3 genç tarafından 1991 yılında gerçekleştirilmiş.

Şu anda ise Casper, 34.500 m2 kapalı alan üzerine kurulmuş, yılda 1 milyon bilgisayar üretim kapasitesine sahip fabrikasıyla Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri konumunda.

Aynı zamanda Casper, Türkiye’nin ilk yerli bilgisayar markasıdır.

Üretimi yapılan bilgisayarlar ve diğer teknoloji ürünleri, içerisinde birçok parçayı barındırdığı için (işlemci, anakart vs.) %100 Türk malı bilgisayarın üretimi mümkün değildir.

Üretilecek olan bilgisayarların kullanıcılar tarafından tercih edilmesi için Intel, AMD gibi işlemcileri bünyesinde bulundurması zorunlu hale gelmiştir.

Bu sebeple Casper bilgisayarların %100 Türk malı olduğunu söyleyemesek de, bilgisayar parçalarının toplanıp bir araya getirilme işlemi, gerekli kontrol ve testler Türkiye’de Casper fabrikalarında yapılmaktadır.

Ayrıca Casper Bilgisayar Sistemleri AŞ firması, yılın en iyi yerli bilgisayar üreticisi gibi çeşitli ödüllere sahiptir.

 

Bu yazı 06.10.2013 3:01 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir