Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Elektrikler kesildiğinde veya lamba erişiminin olmadığı bir ortamda el feneri, ışıldak gibi araçların şarj/pil durumlarına güvenemediğimiz için ilk başvuracağımız bir mum oluyor. Mumun kullanım süresi biraz uzun olduğunda ister istemez giysilerimizde ufak tefek benekler halinde leke izi bırakıyor. Tabii bu leke izinin görüntüsü ve kokusu pek hoş değil ve giysi üzerinden çıkması biraz zor. Giysilerimizden mum lekesini çıkartmak için bazı aşamaları gerçekleştirmek gerekiyor. Peki bu aşamalar nedir?

Mum lekesi nasıl çıkar?

  • İlk olarak yapmanız gereken mumun damladığı bölgeyi sertleştirmektir. Bunu bölgeye buz koyarak gerçekleştirebilirsiniz. O bölgeye buz koymak mum lekesini daha da katılaştırıp iyice sertleşmesini sağlamaktır. Böylece mum lekesini kolayca kazıyarak çıkartabileceksiniz.

 

  • Mum lekesinin olduğu bölgeyi sertleştirdikten sonra kazırken ufak meyve bıçağı, kredi kartı, bozuk madeni para gibi araçlar kullanabilirsiniz. Bu esnada kesinlikle pürüzlü araçlar kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Allah korusun giysiniz zarar görebilir.

 

  • Birinci ve ikinci aşamayı dikkatlice ve olabildiğince yaptıktan sonra bir ütü ve birkaç kesekağıdı yardımıyla mum lekesini tamamen kaybedebilirsiniz. Öncelikle giysinizi ütü yapabileceğiniz bir bölgeye serip, lekeli bölgenin üzerine kese kağıdı koyun. Bölgenin çevresini de kapladıktan sonra lekenin üzerinden sıcak ütü ile birkaç sefer geçin. Göreceğiniz üzere leke kese kağıdına geçecektir. Giysinizin tertemiz olabilmesi için bu işlemi birkaç defa tekrarlayın. Sonucunda giysiniz sizi mutlu edecek hale gelecektir.

 

Ayrıca bu yazı aklınızdaki farklı soruların da cevabı olabilir. Birkaç örnek vermek gerekirse:

Giysideki mum lekesi nasıl çıkar?

Mobilyalardaki mum lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki mum lekesi nasıl çıkar?

Kaplardaki mum lekesi nasıl çıkar?

Mum lekesi nasıl çıkar?

Bu yazı 15.08.2011 7:30 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir