Ağlamak Faydalı Mıdır?

Ağlayan Kız

Ağlamak Faydalı Mıdır?

Gülmek bilindiği gibi insan beden ve ruh sağlığı için önemli ölçüde olumlu yer tutuyor. Bunu hepimiz biliriz fakat ağlamak iyi midir, kötü mü bunu hiç düşündünüz mü?

Ağlamak genellikle üzücü olaylar için ortaya çıkan bir eylem olsa da çok sevinçli olduğumuzda da ağlıyor olabiliriz. Ağlamayı biyolojik olarak ele alırsak faydası büyük.

Endorfin ağlayınca salgılanan bir hormondur ve insana neşe, mutluluk verir. Bu hormon salgılandıktan sonra vücut ağrıları azalır ve hissetmeyiz. Bu tıpkı çok seveceğimiz bir olayın olmasından sonraki duruma benzer. Her ikisi de endorfin salgılanmasıyla gerçekleşir. Tabii endorfin etkisi geçtikten sonra bu ağrılar yine dönecektir.

Duygusal olarak da içimizde yaşadığımız durumları dışarıya vurmak, bunları biriktirmemiş olmak her zaman faydalı olacaktır. Çünkü insan en saf haliyle ağladığında yüzleşmesi gerektiği olaylardan kaçmayıp yüzleşmiş olduğu ortaya çıkar. Bu da tıpkı bir dostunuza içinizden geçenleri içinizdeki duygu neyse bire-bir anlatmanız gibi bir durumdur.

Ayrıca ağlamak bilindiği gibi sakinleştirir. Ağlama sonrasında vücuda bir sakinlik hatta halsizlik çöker. Bundan dolayı da hemen uyuma isteği doğar. Bu sakinlik diğer taraftan ise kendine ve evresine zarara verebilecek bireyler için de bir yarar olarak görülebilir.

Gözyaşında birçok toksin madde bulunmasından dolayı ise vücut kendini temizlemiş olur. Bu eylem bu açıdan da gözlerinizi temizlemiş olacaktır.

Bu cümlelerden sonra şunu da eklemek gerekir ki, gülmenin kadını-erkeği olmadığı gibi ağlamanın da olmayacaktır.

Fakat ciddi bir hastalığınız varsa(örn. astım gibi) uzun süre ağlama nöbetlerinden kendinizi telkin ederek koruyun. Aksi takdirde daha büyük zararlar görebilirsiniz.

Bu yazı 03.02.2014 11:23 tarihinde yazıldı.

Yazar hakkında

Yasin, sitemizde 129 adet yazı yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir